Dom z ciekawą historią

Nr1.jpgNasz dom powstał w 1929 roku. Wybudował go dr. inż. Alfred Wilm, który w 1909 roku, po wielu latach badań i licznych eksperymentach osiągnął wreszcie swój cel: duraluminium, czyli lekki, zarazem bardzo wytrzymały stop metali. Odkrycie to jest do dzisiaj powszechnie wykorzystywane w lotnictwie i wielu innych dziedzinach techniki.

villa_berghof.jpgAlfred Wilm osiadł w Zachełmiu na stałe w r. 1918, jako pierwszy z czterech braci i jednocześnie najstarszy z nich. Dokupił nieco ziemi i założył farmę drobiarską.

Nr9.jpgZajmowała się nią jego żona Hadwiga aż do opuszczenia Zachełmia w roku 1946. Alfred Wilm zmarł w roku 1937 w Zachełmiu i tu został pochowany. Miał 69 lat.

Wszyscy Wilmowie posiadali gruntowną edukację, zaś Alfred Wilm wyróżniał się pokaźnym dorobkiem naukowym w dziedzinie technologii lekkich stopów metali. Dorobek ten stanowiło m.in. opatentowanie wytwarzania duraluminium, jako ekstremalnie lekkiego stopu, jednak o właściwościach mechanicznych dorównujących stali. Stało się to w roku 1909 a wynalazkiem wkrótce zainteresował się światowy przemysł lotniczy.

Nr3.jpgDwaj młodsi bracia Alfreda, z których Fritz był prawnikiem, zaś Otto urzędnikiem magistrackim – są w historii nieco skromniej zapisani. Sławą filozofa i dramaturga, autora kilku dramatów scenicznych, cieszył się za to najmłodszy z braci, Bernhard Wilm. Został on też pomysłodawcą i duchowym opiekunem swoistego fenomenu etnologicznego, jakim okazały się później tzw. Koszule Zachełmiańskie.